– Folket storkoser seg.
av Tarjei J. Svensen
Simen Agdestein er i disse dager i Lienz i Østerrike der den internasjonale turneringen Dolomitenbank Open arrangeres for 19. gang med over 220 deltakere fordelt på to grupper. NTG-treneren har med seg en rekke tidligere, nåværende og fremtidige elever på sjakklinjen.
– Folket storkoser seg. Slike turer er det mest konstruktive vi gjør med tanke på utviklingsarbeid. Jeg er veldig fornøyd og tenker bare sportslig utbytte, sier Agdestein til Matt & Patt.
Elevene har dessuten med seg Bjørn Revil, NTG-lærer og sjakkspiller, slik at de kan kombinere sjakken med skolejobbing.
Den øverste gruppen i Lienz har fem stormestere og tolv internasjonale mestere blant de 101 deltakerne. Agdestein stilte opprinnelig til start som en av favorittene, men valgte å trekke seg etter bare tre runder på grunn av en forkjølelse.
49-åringen fokuserer nå på å hjelpe elevene med forberedelser.
– Folk prepper og jobber med sjakken. Alle er seriøse, så alt ser ut til å være fryd og gammen, lover Agdestein.
Russeren Alexander Moskalenko (2488) og Peter Screiner (2467) fra Østerrike leder med 4,5 poeng på fem runder. Vålerenga-spiller og norsk juniortrener Evgeny Romanov er en av ti spillere på 4 poeng.
SE OGSÅ: Resultatliste Dolomitenbank Open etter fem runder
På samme poengsum er også de norske håpene Johan Salomon (19) og Johan-Sebastian Christiansen (18) som ligger best an blant de norske på henholdsvis 7. – og 8. plass..
Begge har prestert over forventet score så langt og kan om alt klaffer lukte på stormesternapp.
Outplayed the expirienced IM Mazi with black today. Looking good at 4/5
— Johan Salomon (@JohanSalomon) February 14, 2017
Sebastian Mihajlov står med 3,5 poeng, mens Lars Oskar Hauge, Lucas Ranaldi, Eivind Olav Risting og overraskelsen Eivind Bruaset har 3 poeng så langt.
SE OGSÅ: Alle norske resultater i Lienz
Christiansen måtte ned mot sin tidligere trener Evgeny Romanov i tredje runde, men rundtspilte en inder i fjerde runde.
Rundene i Lienz starter kl 16:30 hver dag og fire partier overføres direkte på Chess24. I 6. runde kan blant annet Christiansen – GM Sbenik og Salomon – FM Schnider følges direkte.